JCB

Історія виробника JCB (J. C. Bamford Excavators Ltd), який виробляє важче будівельне обладнання, почалася у Великобританії в 1945 році з цілком звичайного гаража, де працював 29-річний Джозеф Сіріл Бамфорд, а думка про те, щоб відкрити власну справу прийшла до нього в період розпачу .

Вся справа в тому, що в 1945 році він працював у будівельній компанії Bamfords Ltd, яку очолював його дядько. Справи компанії йшли неважливо, і голова компанії нічого кращого не придумав, як звільнити племінника. А в той час у Джозефа ось ось мав народитися син, а грошей вистачило б всього на місяць, і вирішив ризикнути і за 1 фунт купив зварювальний апарат. Потім зняв гараж за 30 шилінгів на тиждень і там змайстрував свій перший винахід – самоскидний візок.

За свій винахід Джозеф запросив 90 фунтів. І один місцевий фермер купив у нього цей візок, але за 45 фунтів, а на додачу дав свій старий візок. Джозеф відремонтував її і через тиждень продав за 45 фунтів, тим самим отримавши разом 90 фунтів, як і хотів. З урахуванням того, що багато хто в його рідному містечку заробляв 1,5 фунта на тиждень, Джозеф відразу став багатієм.

Зупинятися на досягнутому він не збирався, тому що його метою стало втерти носа своєму дядькові і випередити по прибутку компанію Bamfords Ltd. Бамфорд вирушив у банк за кредитом для розвитку компанії. Гроші йому видали, але незабаром банк повідомив Джозефа про те, що він має їх повернути протягом тижня. Бамфорд насилу повернув гроші і тоді ж вирішив для себе, що ніколи не братиме кредит.

Це було першим постулатом його бізнесу. Джозеф вигадує причіп з ручним механізмом, кузов піднімався на шасі, і з нього висипався весь вміст. Такий винахід одразу сподобався місцевим фермерам і став користуватися великим попитом.

У 1947 році Бамфорд удосконалив цей причіп за рахунок гідравлічного витягу, за допомогою якого тракторист, не злазячи з сидіння, міг спорожняти кузов. Подальшим винаходом від компанії JCB (на той момент у ній працювали вже 6 осіб) стали гідравлічні вила Si-draulic, які прикріплювалися до трактора та спрощували роботу фермерів.

У 1948 році компанія хлопця почала створювати перший екскаватор-навантажувач Mk 1 від JCB, який у 1953 році був запущений у серійне виробництво. Таку ідею Бамфорд підглянув у норвезького винахідника екскаватора. Цей екскаватор був незграбним, але англієць побачив у ньому потенціал, додавши у свій винахід механічну лопату. Так з’явився перший Mk 1, який змінив діяльність компанії JCB на користь будівельної техніки. У цьому ж році було розроблено офіційний логотип компанії JSB, над створенням якого працював Леслі Сміт. У 1950-х роках прибула компанія JCB досягла 3 млн фунтів. Практично весь прибуток був вкладений у конструкторські розробки своїх майбутніх машин, щоб вони за всіма параметрами відповідали потребам замовників.

1960 року техніка компанії JCB вперше з’являється на ринку Північної Америки. У 1964 році знамениті екскаватори-навантажувачі JCB 4С були продані загальною складністю 3000 екземплярів. Це сталося за рахунок реклами, яка транслювалася по всій Англії і яка обійшлася Бамфорду всього 5 фунтів. Співробітник JCB Ноель Хупер вигадав трюк, за який і отримав винагороду.

Реклама полягала в наступному: Хупер на екскаваторі 4С упирався механічною лопатою і ковшем в асфальт, потім він включав гідравліку, і машина піднімалася таку висоту, що під нею вільно міг проїхати кадилак. В одну мить вся країна дізналася про потужність та здібності екскаватора 4С. За такий трюк Бамфорта прозвали циркачем, і це наштовхнуло главу JCB на відкриття власного «Цирку JCB», трюки в якому виконують ті самі екскаватори.

Подання «Цирку JCB» досі затребувані на виставках, презентаціях та прийомах. У 1964 році Бамфорд видав своїм співробітникам премію на суму понад 250 000 фунтів стерлінгів. За це колектив подарував йому бронзове погруддя самого себе (він досі зберігається в музеї JCB, який був організований у кабінеті, в якому в 70-80-х роках працював Джозеф Бамфорд, в Креслярському відділі та Дизайнерському центрі).

1965 року на ринку з’явився ще один унікальний винахід від компанії JCB – 360-градусний екскаватор. У 1967 році було розроблено екскаватор-навантажувач 3D (зменшена копія JCB 4С). Унікальність та новизна такого екскаватора була пов’язана з маркетинговим ходом (не можна було допустити, щоб нові екскаватори з продажу були останніми). По-перше, в салоні машини було обладнано електрочайник, щоб оператор на місці міг заварити собі чай.

Друга хитрість була пов’язана з оголошенням у газеті, в якому йшлося про те, що 100 перших клієнтів, які купили цей екскаватор, отримають електрочайник з рук самого Бамфорда, який особисто на своєму роллс-ройсі його привезе. Цей «козирний туз» із рукава глави компанії зробив свою справу.

Перші 100 машин із скаженим ажіотажем були куплені протягом доби, а комфорт салону став фірмовим знаком компанії JCB (зараз салон оснащують системою кондиціювання повітря). У 1977 році була випущена знаменита машина Loadall під брендом JCB, а знаменитою вона стала завдяки тому, що могла не лише піднімати вантаж, а й перевозити його.

У 1978 році JCB розпочинає свою діяльність в Індії. Подальша діяльність компанії була спрямована на вдосконалення механізмів майбутніх винаходів, розробку конструкторських та інноваційних рішень. У 1990 році була розроблена програма Total Quality Management, яка була гарантом якості виробленої продукції, тому що згідно з нею щокварталу 20% співробітників проходили перевірку за оцінками виробничого процесу, досягнутих цілей, пропозицій, проектів та лідерського стилю.

У 1991 році компанія JCB укладає договір із японською компанією Sumitom на спільне виробництво екскаваторів. Тоді ж вона починає виробляти інтегральні трактори Fastrac, здатні розвивати швидкість понад 70 км/год.

У 1990-х роках було відкрито додаткові заводи з виробництва техніки JCB у США (штат Джорджія) та Бразилії. У 2004 році компанія JCB розпочинає виробництво дизельних двигунів JCB444, які були розроблені власним конструкторським бюро. У 2005 році німецька компанія Vibromax увійшла до складу британського виробника, який того ж року встиг відкрити новий завод у Китаї.

У 2009 році компанія JCB заявила, що виробничий центр в Індії стане найбільшим виробником навантажувачів. Компанія JCB сьогодні – найбільший світовий виробник важкої будівельної техніки, якою в асортименті компанії налічується понад 300 найменувань.

Щодня понад 15 заводів, розташованих на 4 континентах, виготовляють продукцію (міні-трактори, ґрунтові катки, трамбувальне обладнання, колісні та гусеничні екскаватори, екскаватори-навантажувачі тощо), що експортується до більш ніж 150 країн світу, в яких розташовано більше 2000 дилерських центрів.

Подальша стратегія компанії JCB полягає в тому, щоб стати другим на ринку будівельної техніки після компанії Caterpillar (це може бути досягнуто за оборотом в 1 млрд. фунтів при прибутку в 100 млн. фунтів). Девіз засновника компанії JCB Джозефа Бамфорда «Окучуємо тільки власне поле» досі простежується у розвитку британського гіганта будівельної техніки.